Duchovní srdce Moravy

I když Olomouc je místo s historií více než tisíc let, zdá se, že to je ještě čekají, aby se objevil znovu.

Olomouc skutečně může porovnat svou krásou nejen s Prahou, ale také s mnoha turistických destinací v Evropě, a to opravdu zaslouží vaši pozornost. Zde najdete druhé největší městské památkové Rezervace v české Republice, obklopen nádhernými parky, neuvěřitelnou koncentraci církevních staveb, dědictví UNESCO památka, a nechybí ani orloj s historií, možná i zajímavější než Praha. To vše bez neustálého shonu velkých měst, a věříme, že tichý rytmus, na který si budou moci vychutnat všechny krásy zdejší přírody, je dostupná pouze v několika Evropských městech.

Olomouc byla vždy duchovní metropole Moravy, a můžete cítit na každém kroku své slavné minulosti i dnes. Pokud chcete začít své historické pouti s nejvíce antické památky, první jít na hrad Olomouc s katedrála (Dóm) gotické st. Václava a rezidenční Kostel Arcibiskupa v Olomouci. Kromě tisíc let staré pozůstatky Románské budovy Biskupského Paláce, můžete obdivovat náboženské poklady a umělecká díla ze sbírek biskupové a arcibiskupové Olomouc v nově rekonstruovaných prostorách Muzea Arcidiecéze . I nadále místo Horní za krásami Barokní architektury a sochařství, najdete tam jednu z nejvýznamnějších památek v Olomouci-sloup nejsvětější Trojice. Tento sloupec mor, největší seskupení Barokních soch ve střední Evropě, byl zapsán na seznam Světového kulturního Dědictví unesco od roku 2000. Pokud jdete z místa Horní vidět další místní památky, vynikající Barokní architektury, která je téměř všude, kam jít, vás okouzlí.

A Olomouc même, vous pourrez admirer un ensemble unique de fontaines baroques, l’église st.Michel ou le complexe de l’école et de l’église jésuite, vous pourrez toutefois aller encore plus loin, hors de la ville. Des joyaux architectoniques vous attendent ici aussi – l’ancien monastère de Hradisko, qui est surnommé le „El Escorial morave“ du fait de sa taille imposante, ou la basilique de la Colline Sainte. Ni le pape Jean-Paul II ni Mère Teresa n’ont manqué de visiter cet ancien lieu de pélerinage avec sa vue superbe sur la plaine tranquille et fertile de Haná.

To je historický paradox, že barokní krása v Olomouci musel být zrozen z velké bolesti a zničení téměř všechno, co tam byl. Hodnoty místní památky je jen vyšší. Jsou výrazem odhodlání, z irreducible bude žít a duchovní síly.

Když v roce 1650 švédská armáda opustila město po osmi letech okupace, zbyly jen ruiny. Ze sedmi set městských domů, jen asi čtvrtina byly obyvatelné. Z přibližně 30.000 obyvatel, kteří žili ve městě roku 1640, pouze 1765 zůstal. Vzhledem k situaci, někteří dokonce navrhl, že nebude vzdorovat osudu a přeměnit toto starobylé město do vesnice. To se nestalo. Naopak, z 1655 na, Olomouc postupně se stal jedním z nejdokonalejších pevností v celé Habsburské monarchii. Symbolem renesance, a jedna z nejkrásnějších památek Olomouce dnes, se stal soubor šesti barokních kašen s jejich figurální výzdobou na antické motivy. Kašny Herkula, Jupitera, Marsu a dalších postav z antické mytologie jsou dokončeny, na Horní Náměstí, moderní fontána Arion z roku 2002 a fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra na nádvoří poblíž St. John Sarkander.

Původ jména Olomouc je diskutabilní, ale podle jedné z verzí by být výsledkem propojení pojmů “hučet” (bzučení) a “pivo” (pivo). Je pravda, že v okolí Olomouce je kvalitní hop a ve městě narazíte na neobvyklý počet restaurací, pivovarů a mini-pivovarů, kde můžete ochutnat vynikající místní pivo. A i když ve dne je spíše klidná atmosféra vládne nad městem, v noci na středu “bzučí” jako v úlu. Je to díky velké množství mladých lidí, kteří žijí a studují v tomto univerzitním městě s druhou nejstarší alma mater v české Republice. Budete určitě neuděláte chybu, začíná svou cestu dobré jídlo, dobré pití a zábavu ve starých kasárnách vodárenské věže, zrekonstruovaná část opevnění z doby Císařovny Marie-Thérèse. V okolí najdete mnoho restaurací, hotely, bary, noční kluby a kluby, mezi kterými si jistě vyberete zařízení, které podle své nálady a vaše přání. Nezapomeňte ochutnat slavnou místní specialitu – Olomoucké tvarůžky, a pokud jste opravdový pivní fanoušek, pak naplánovat návštěvu do Olomouce na konci června, kdy tradiční pivní festival se koná jedna z největších událostí svého druhu v české Republice.